Atrakcje

Kraków jest bez wątpienia kulturalną stolicą Polski - to miasto słynie z artystycznej atmosfery, wspaniałych teatrów, galerii, muzeów. Ludzie są tutaj serdeczni i ciepli, a klimat przepięknego Starego Miasta szybko udziela się zwiedzającym.

Kraków jest miastem najczęściej odwiedzanym przez turystów w naszym kraju. Liczne hotele w Krakowie oferują przyjezdnym ogromną bazę noclegową i szereg licznych atrakcji. Najsłynniejsze z nich to:

Wawel w Krakowie Wawel w Krakowie
Zamek Królewski na Wawelu foto: Andrzej Barabasz Zamek Królewski na Wawelu foto: Andrzej Barabasz

Zamek Królewski na Wawelu - renesansowa rezydencja, miejsce koronacji i panowania królów polskich oraz ich wiecznego spoczynku, jeden z najwspanialszych zabytków architektury w Polsce - oferuje zwiedzającym bezpośredni kontakt z historią Polski poprzez liczne ekspozycje i wystawy. Turyści mogą również zwiedzić Smoczą Jamę, w której podobno mieszkał smok wawelski.

Sukiennice i Wieża Ratuszowa foto: Lestat (Jan Mehlich) Sukiennice i Wieża Ratuszowa foto: Lestat (Jan Mehlich)
Sukiennice foto: DESMS Sukiennice foto: DESMS

Rynek Główny wraz z Sukiennicami - jeden z trzech największych rynków w Europie z halą Sukiennic, w których wciąż odbywa się handel (głównie pamiątkami i biżuterią), to obowiązkowy przystanek każdego turysty w Krakowie. Na Rynku często odbywają się imprezy kulturalne, w ciągu całego roku można tutaj odpocząć w jednej z wielu kawiarni i restauracji. Tuż przy Rynku znajduje się Hotel Wentzl, który dzięki swojej lokalizacji jest doskonałym miejscem noclegowym w stolicy Małopolski.

Kościół Mariacki foto: Ferdziu Kościół Mariacki foto: Ferdziu
Kościół Mariacki - nawa główna foto: Zygmunt Put Kościół Mariacki - nawa główna foto: Zygmunt Put
Wnętrze foto: Jennifer Boyer Wnętrze foto: Jennifer Boyer

Bazylika Mariacka - również umiejscowiona na Rynku - jest najsłynniejszym i jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Polsce, a hejnał mariacki, który rozlega się z niej co godzinę, jest muzycznym symbolem Krakowa.

Barbakan foto: WIzzard Barbakan foto: WIzzard
Planty krakowskie foto: Iwona Grabska Planty krakowskie foto: Iwona Grabska

Planty Krakowskie - to park miejski otaczający Stare Miasto, piękne miejsce na spacer i przyjemny sposób na drogę pomiędzy atrakcjami Krakowa. Planty powstały w miejscu fortyfikacji otaczających miasto, niegdyś zamiast parku była tam fosa.


Kazimierz foto: Zygmunt Put Kazimierz foto: Zygmunt Put

Drugim centrum historycznego oraz tętniacego życiem Krakowa jest Kazimierz. Zabytki Kazimierza wraz ze ścisłym Starym Miastem i Wawelem zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r. W 1994 roku Kazimierz wraz ze Starym Miastem,Wawelem, Stradomiem, Piaskiem, Podgórzem i Nowym Światem został uznany za pomnik historii. Przez wiele lat dzielnica Kazimierz kojarzyła się z ruderami, opuszczonymi domami, itp. Jednak po upadku komunizmu zaczęła ona powracać do życia. Znacznie przyczyniły się do tego m.in.Festiwal Kultury Żydowskiej, film Stevena Spielberga Lista Schindlera, a także swego rodzaju moda na sztukę i kulturę żydowską. Dziś Kazimierz jest sercem nocnego życia Krakowa. To tutaj znajduje się najwięcej pubów, restauracji i kawiarni, gdzie turyści, a także mieszkańcy przesiadują od rana do późnych godzin nocnych. Coraz więcej artystów przeprowadza się na Kazimierz, odnajdując tutaj unikalną atmosferę i niepowtarzalny klimat.Na Placu Nowym i na ulicy Szerokiej latem odbywają się liczne festiwale i imprezy, które przyczyniają się do promowania dzielnicy.

 

Oprócz atrakcji historycznych i pereł architektury, których jest tu naprawdę więcej, niż gdziekolwiek w Polsce, Kraków oferuje turystom możliwość aktywnej rekreacji i wypoczynku w wielu obiektach sportowych, parkach wodnych, na ścieżkach rowerowych, kortach tenisowych czy w parku wspinaczkowym. Jeśli chodzi o rozrywkę nocną, Kraków to miasto, które nigdy nie śpi. Nocna strona Krakowa jest pełna głośnej studenckiej zabawy w małych pubach i wielkich imprez klubowych, w których szał taneczny trwa do białego rana.

W Krakowie jest wszystko, czego może pragnąć turysta. Miasto urzeka swoją atmosferą i oferuje atrakcje, do których wielu przyjezdnych, nie bez powodu, chce jak najczęściej powracać.

APARTAMENT już od 240zł za dobę!CENA UZALEŻNIONA JEST OD ILOŚCI OSÓB WYNAJMUJĄCYCH.

Log In or Sign Up

Nie pamiętasz hasła? / Nie pamiętasz nazwy?